تغذیه در افراد مبتلا به سرطان

به گفته کری مک میلان “Kerry McMillen” (مدیر تغذیه درمانی در مرکز سرطان سیاتل آمریکا)، مشاوره درباره تغذیه و رژیم غذایی بیماران مبتلا به سرطان، ترکیبی از علم و هنر است.

امروزه تغذیه بیماران مبتلا به سرطان با وجود اطلاعات متنوع در اینترنت کمی گیج کننده است. در ادامه همراه ما باشید تا درباره رژیم های مختلف غذایی که به بیماران مبتلا به سرطان پیشنهاد می شود، صحبت کنیم.

رژیم غذایی کتوژنیک (Ketogenic)

در این رژیم غذایی باور بر این است که تومور ها از گلوکوز غذاها انرژی می گیرند و در صورتی که گلوکوز از رژیم غذایی حذف شود، سلول های سرطانی گرسنه می مانند.
این گفته که قند سلول های سرطانی را تغذیه می کند درست است، ولی قند تمام سلول ها در سراسر بدن را تغذیه می کند. قضیه فقط به شکر ارتباط ندارد و صحبت اصلی درباره تعادل متابولیک گلوکوز در بدن است.

در افرادی که به هایپرگلیسمی ( hyperglycemia)مبتلا هستند و برای چند روز رژیم غذایی کتوژنیک داشتند، دیده شده است که متابولیک بالا رفته است و سلول ها رفتار متفاوتی از خود نشان داده اند.
تا کنون هیچ تاثیری از رژیم کتوژنیک بر بیماران مبتلا به سرطان دیده نشده است، ولی تحقیقات ادامه دارد. همچنین این رژیم غذایی با گفته های موسسه تحقیقاتی سرطان آمریکا تناقض دارد. زیرا این موسسه همواره تاکید بر مصرف میوه ها، سبزیحات، غلات کامل و محدود کردن گوشت قرمز ( که شامل گوشت خوک و گوسفند است ) به 500 گرم در هفته دارد.

رژیم غذایی کتو دایت

بنابراین بهتر است که از این رژیم غذایی به صورت متعادل بهره گرفته شود.
در صورتی که بیماران مبتلا به سرطان تمایل داشته باشند که رژیم کتوژنیک را ادامه دهند، باید بدانند که تمامی ویتامین ها و مینرال هایی که در یک رژیم غذایی سالم دریافت می شود، در این رژیم غذایی نمی توانند دریافت کنند. به همین دلیل لازم است که از مکمل های مولتی ویتامین به همراه مینرال ( که کربوهیدرات ندارند ) و مکمل کلسیم و ویتامین دی (Vit D)استفاده کنند. همچنین ما به این بیماران پیشنهاد می کنیم که با یک متخصص تغذیه مشورت کنند تا درباره انتخاب غذایی درست به آن ها کمک شود.

رژیم غذایی آلکالاین یا قلیایی

یکی دیگر از رژیم های غذایی که به بیماران مبتلا به سرطان پیشنهاد می شود رژیم غذایی آلکالاین است. فرضیه این رژیم غذایی این است که تومور ها نمی توانند در محیط قلیایی رشد کنند. بنابراین افزایش pH خون با کمک رژیم غذایی، می تواند مفید باشد. ولی تا کنون روشی برای تغییر pH خون ثابت نشده است زیرا فعالیت مکانیسم هموستاتیک بدن مانع از افزایش pH می شود.
ترغیب کردن مردم به خریدن آب های گران قیمت قلیایی یا دستگاه های پخش آب قلیایی که می تواند سرطان را درمان کند و بدن را قلیایی کند، کاملاً یک کلاهبرداری و بازاریابی است. در آخر اینکه شواهدی مبنی بر استفاده از رژیم غذایی آلکالاین و آب قلیایی و پیشگیری از سرطان وجود ندارد.
از جمله غذاهایی که قلیایی هستند می توان به میوه ها، سبزیجات، آجیل ها و عدس اشاره کرد. در صورتی که کالری به اندازه به بدن برسد، پروتئین کافی مصرف شود و رژیم غذایی سالم باشد، نیازی به مصرف آب های قلیایی نیست. زیرا این افراد آلکالاین را از رژیم غذایی خود دریافت می کنند.
زمانی که رژیم غذایی بیماران بسیار محدود شود احتمال دارد که کالری و پروتئین کافی به بدن آن ها نرسد و شروع به کاهش وزن کنند. در این صورت نیاز است که تجدید نظری در نوع رژیم غذایی شود.

رژیم فستینگ یا روزه داری

متناوب تحقیقاتی که بر روی بیماران مبتلا به سرطان انجام گرفته است و بیماران رژیم های غذایی فستینگ یا روزه داری متناوب برای کاهش عوارض جانبی شیمی درمانی یا کاهش وزن گرفته اند.
شواهدی مبنی بر فوائد روزه داری متناوب در دست است و به موجب این نوع رژیم غذایی از غذا خوردن شبانه ( در طول ساعات خواب ) خودداری می شود.
مطالعاتی در این زمینه انجام گرفته است و نشان داده است که روزه گرفتن برای 12 ساعت ( از 7 شب تا 7 صبح ) می تواند به کنترل سطح قند خون و پایین آوردن A1c ( آزمایش خون برای تشخیص دیابت نوع دو ) کمک کند.
همچنین این رژیم غذایی نرخ زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان پستان را افزایش داده است.
به طور معمول غذاهایی که در آخر شب مصرف می شوند ارزش غذایی کمی دارند و سرشار از کالری هستند. انتخابات غذایی افراد در آخر شب معمولاً سالم نیست و افراد بدون فکر غذا می خورند.
تنها تغییرات ساده ای در غذاهایی که شب مصرف می شود می تواند کمک زیادی به رژیم غذایی و سلامت افراد کند.

انواع رژیم فستینگ (روزه داری)

رژیم غذایی فستینگ انواع مختلفی دارد. اطلاعاتی از یک مطالعه کوچک در دست است که نشان داده است که روزه گرفتن متناوب چند روزه می تواند به کاهش مواد سمی که ناشی از شیمی درمانی بر پایه پلاتینوم است کمک کند. ولی از سوی دیگر افرادی که در معرض خطر کاهش وزن هستند ( و یا کاهش وزن شدیدی دارند ) در صورتی که فستینگ را انجام دهند احتمال دارد که دچار سوخت ماهیچه شوند و حجم ماهیچه های خود را از دست بدهند و به همین دلیل عملکرد آن ها کاهش یابد.
شواهدی در دست نیست که فستینگ 24 ساعته یا فستینگ چند روزه کدام یک برای بیماران مبتلا به سرطان مناسب است. بنابراین تا زمانی که آزمایشات بیشتری در این زمینه انجام نگرفته است این رژیم غذایی به بیماران پیشنهاد نمی شود.

نکات کلیدی تغذیه در افراد مبتلا به سرطان

باورهای درست و غلط درباره رژیم غذایی برای کمک به بیماران مبتلا به سرطان و انتخاب یک رژیم غذایی درست بهتر است که با یک متخصص تغذیه که در زمینه انکولوژی تجربه دارد، مشورت شود.
به این ترتیب بیماران با دستورالعمل های لازم در دوران درمان و پیشگیری از عود دوباره سرطان آشنا می شوند.
به این ترتیب رابطه بین بیمار و پزشک تغییر نمی کند ولی بهتر است ما پزشکان همواره از آخرین شواهد در این زمینه آگاهی داشته باشیم.
دکتر فرشید اربابی، متخصص رادیوتراپی و انکولوژی با دانش بالا و استفاده از تجهیزات روز دنیا قادر به تشخیص بیماری و آماده ارائه‌ خدمات درمانی به شما عزیزان می باشد. راه های برقراری ارتباط با ایشان:
شماره های تماس: ٦١ ١١ ٦٣٥ ٠٩٠٣
شماره مطب: ٩٢٨٣ ٨٨١٧
صفحه اینستاگرام

چکیده مطلب

در تمامی زمینه های کاری لازم است که اطلاعاتی که به بیماران داده می شود بر مبنای شواهد مستند باشد.
به همین دلیل همواره باید سعی بر این باشد که نظر شخصی و رسانه ها را در انتخاب رژیم غذایی وارد نکرد.
باید بر دانسته ها و نادانسته ها اشراف داشت و بدانیم که این اطلاعات ما را به چه سمتی هدایت می کنند.
زمانی که بیماران می خواهند یک رژیم غذایی خاصی را دنبال کنند که شواهدی مبنی بر تاثیر آن وجود ندارد، بهتر است که در ابتدا ایمنی این رژیم غذایی بررسی شود.
بنابراین پیشنهاد می شود که درباره رژیم غذایی با بیماران صحبت شود زیرا اگر هیچ مطلبی به بیماران گفته نشود احتمال دارد که آن ها سر خود یک رژیم غذایی اشتباه را در پیش گیرند که خطرات و نتایج منفی در پی داشته باشد.
(Visited 12 times, 1 visits today)

مقالات مرتبط

خطرات شیمی درمانی سرطان

خطرات شیمی درمانی سرطان

چرا شیمی درمانی منجر به بروز عوارض می شود؟ سلول های سرطانی تمایل دارند رشد سریعی داشته باشند و...

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + یازده =