Search
Close this search box.
سونوگرافی سینه چیست؟

سونوگرافی سینه چیست؟

سونوگرافی سینه روشی است که از امواج صوتی جهت تهیه تصاویری از سینه استفاده می‌نماید. بازتاب این امواج توسط گیرنده‌های دستگاه دریافت شده و تبدیل به تصاویری می‌شود که بر روی مانیتور قابل نمایش است. تصاویر به دست آمده از سونوگرافی می‌توانند هرگونه تغییر در بافت سینه مانند کیست و یا تومور را با دقت بالاتری نسبت به ماموگرافی نمایش بدهند.

سونوگرافی سینه یک روش ساده و غیرتهاجمی است که از هیچ اشعه‌ی خطرناکی استفاده نمی‌کند و نسبت به سایر روش‌های تشخیصی هزینه‌ی کمتری دارد.

سونوگرافی پستان در چه مواردی انجام می شود؟ 

سونوگرافی پستان معمولاً به عنوان یک آزمایش غربالگری برای سرطان سینه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. اما در برخی موارد، پزشکان این روش تشخیصی را برای بیماران خود تجویز می‌نمایند. شرایطی که ممکن است پزشک از شما بخواهد سونوگرافی پستان را انجام دهید عبارت است از:

 • بررسی علت توده‌های قابل لمس در هنگام معاینات پستان
 • در خانم‌هایی که بافت پستان‌ی آنها متراکم است، مشاهده‌ی توده و یا بافت‌های غیرطبیعی توسط ماموگرافی مشکل بوده بنابراین برای این افراد سونوگرافی پستان روش تشخیصی بهتری است.
 • بررسی موارد مشکوک در ماموگرافی
 • تشخیص دقیق جهت تمایز بین کیست و تومور (کیست‌ها توده‌هایی پر از مایع می‌باشند که در اغلب موارد بدخیم و خطرناک نیستند اما تومورها، بافت جامدی هستند که در برخی موارد ممکن است بدخیم و سرطانی باشند. اگر هر کدام از این موارد در آزمایش ماموگرافی مشاهده شود جهت بررسی بیشتر از سونوگرافی پستان استفاده می‌شود)
 • بیوپسی: زمانی که لازم است از بافت و یا توده‌ی مشکوک در پستان نمونه‌ای تهیه شود، با راهنمایی و کمک سونوگرافی پستان می‌توان نمونه را از محل دقیق بافتی که سلول‌های مشکوک دارد تهیه کرد.

بهترين زمان انجام سونوگرافی سينه 

توصیه می شود 1 تا 2 هفته پس از شروع دوره‌ی قاعدگی جهت سونوگرافی سینه مراجعه نمائيد. پس از قاعدگی، پستان‌ها حساسیت کمتری دارند بنابراین انجام سونوگرافی برای شما ساده تر خواهد بود.

دلایل انجام سونوگرافی پستان 

بنا به دلایل مختلفی ممکن است سونوگرافی پستان برای شما تجویز شوند که مهمترین آنها عبارتند از:

 • داشتن بافت پستان‌ متراکم (در این افراد تصاویر ماموگرافی نمی‌تواند نتایج واضح و دقیقی را رائه دهد)
 • خانم‌های باردار: برای خانم‌های باردار قرار گرفتن در معرض اشعه‌هایی که در روش ماموگرافی استفاده می‌شود خطرناک بوده و ممکن است منجر به ایجاد ناهنجاری‌هایی در جنین شود. اما سونوگرافی پستان یک روش ایمن برای جنین است. خانم‌های بارداری که احتیاج به بررسی بافت پستان دارند می‌توانند به جای روش ماموگرافی از روش سونوگرافی پستان استفاده نمایند.
 • افراد زیر 25 سال
 • پیگیری نتایج مشکوک غربالگری ماموگرافی
دلایل انجام سونوگرافی پستان 

نحوه انجام سونوگرافی پستان

 • ابتدا یک ژل روی پوست پستان پخش می‌شود (در برخی موارد ممکن است ژل روی مبدل گذاشته شود).
 • جهت انجام سونوگرافی از وسیله‌ای به نام مبدل استفاده می‌شود. مبدل وسیله‌ی کوچکی است که سر آن گرد است. این وسیله توسط پزشک در قسمت‌های مختلف پستان حرکت داده می‌شود و امواج صوتی را به بافت‌های پستان منتقل می‌نماید. پژواک این امواج به صورت تصاویری روی مانیتور کامپیوتر نمایش داده می‌شود.
 • از تصاویر تهیه شده چندین عکس تهیه می‌شود تا برای بررسی‌های بعدی در اختایر پزشک قرار بگیرد.
 • در انتها می‌توانید ژل را از پستان خود پاک کنید و لباس‌های خود را بپوشید.
 • پس از پایان سونوگرافی، گزارشی از هرگونه توده، بافت مشکوک، کیست و یا سایر موارد تهیه می‌شود و همراه با تصاویر تهیه شده در اختیار شما قرار می‌گیرد یا اینکه به صورت مستقیم برای پزشک شما ارسال می‌شود.

تمام مراحل انجام سونوگرافی پستان کاملاُ بدون درد است. در هنگام حرکت مبدل ممکن است فشار اندکی را حس کنید اما این فشار به هیچ وجه منجر به ایجاد درد نمی‌شود.

مراحل انجام سونوگرافی پستان حدود 30 دقیقه زمان نیاز دارد و احتیاج به هیچ گونه آمادگی قبلی و یا مراقبت پس از آزمایش ندارید.

تشخیص سرطان پستان به کمک سونوگرافی پستان

سونوگرافی از 2 طریق می‌تواند در تشخیص سرطان پستان موثر باشد.

1. تهیه تصاویر دقیق از پستان

زمانی که برای معاینه‌ی دوره‌ای به پزشک مراجعه می‌نمائید ممکن است پزشک متوجه‌ی توده‌ی غیرطبیعی در بافت پستان شما شود. همچنین در مواردی که علائم غیرطبیعی دیگری مانند ترشحات خونی از نوک پستان، درد و یا سایر علائم وجود داشته باشد، سونوگرافی پستان گزینه‌ی مناسب‌تری برای تشخیص سرطان پستان است.

با اینکه ماموگرافی می‌تواند برای غربالگری‌های دوره‌ای استفاده می‌شود اما نمی‌تواند تمام انواع سرطان پستان را تشخیص دهد. بر اساس مطالعات انجام شده در مواردی که ماموگرافی قادر به تشخیص توده و یا تومور نیست می توان با استفاده ار روش سونوگرافی به صورت دقیق‌تر، توده‌های جامد را از کیست‌های مایع تشخیص داد.

2. بیوپسی و تهیه نمونه از پستان

در مواردی که احتیاج به بیوپسی است می‌توان از روش سونوگرافی برای تشخیص سرطان پستان استفاده نمود. با توجه به اینکه تصاویر سونوگرافی، بافت بدن را در زمان حال نشان می‌دهد بنابراین این روش جهت تهیه نمونه‌های بیوپسی پستان یک روش کارآمد و مناسب است. در این روش پزشک می‌تواند نمونه‌ها را دقیقا از محلی که بافت و یا توده‌ی مشکوک وجود دارد تهیه نماید بنابراین نتایج بیوپسی صحت و دقت بیشتری خواهد داشت.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *