Search
Close this search box.
علائم بازگشت یا عود تومور مغزی

علائم بازگشت یا عود تومور مغزی

پس از درمان موفقیت آمیز تومورهای مغزی، عود تومورهای سرطانی همیشه به عنوان یک احتمال در نظر گرفته می‌شود. با اینکه برخی از تومورهای مغزی با اولین دور درمان به طور کامل بهبود می‌یابند اما تعدادی از آنها نیز پس از درمان دوباره باز می‌گردند به همین علت متخصصان به تمام بیماران خود توصیه می‌نمایند پس از درمان موفقیت آمیز تومورهای مغزی، به صورت منظم معاینات دوره‌ای را پیگیری نمایند تا در صورت عود تومور، درمان‌های لازم به سرعت انجام شود. در ادامه‌ی این مقاله نکاتی در مورد عود تومور مغزی، علائم عود تومور مغزی و راهکارهای درمانی پس از عود تومور مغزی می‌پردازیم.

بازگشت یا عود تومور مغزی

وضعیتی که تومور مغزی پس از یک دوره درمان موفق مجدداُ ظاهر شود، به عنوان عود و یا بازگشت تومور مغزی در نظر گرفته می‌شود. عود تومور مغزی ممکن است به فاصله‌ی کوتاهی پس از درمان اصلی و یا چندین سال بعد ایجاد شود. همچنین ممکن است تومور مغزی در همان محل قبلی و یا در سایر قسمت‌های سیستم عصبی مرکزی ظاهر شود.

علائم عود تومور مغزی

علائم عود تومور مغزی

علائم عود تومور مغزی معمولاُ مشابه علائمی است که در هنگام تشخیص اولیه تومور مغزی وجود داشت. شایعترین علائم عبارتند از:

 • سردرد
 • تشنج
 • احساس بیماری
 • خواب آلودگی و کاهش هوشیاری
 • مشکلات بینایی مانند تاری دید
 • تغییر رفتار و شخصیت مانند گیج شدن و عدم توانایی برای فکر کردن به صورت طبیعی

درمان عود تومور مغزی

در اکثر موارد، درمان‌هایی که برای بازگشت تومور مغزی در نظر گرفته می‌شود با درمان‌های اولیه متفاوت است. انتخاب روش درمان با نظر تیم پزشکی متخصص و با توجه به این موارد انجام می‌شود:

 • نوع تومور مغزی
 • محل قرار گرفتن تومور
 • درمان‌هایی که در گذشته انجام شده است
 • وضعیت سلامت عمومی بیمار

با توجه به این موارد یکی از درمان‌های زیر به شما پیشنهاد می‌شود.

جراحی پس از عود تومور مغزی

در صورتی که امکان جراحی مجدد وجود داشته باشد این گزینه به عنوان اولین روش درمان توصیه می‌شود.

گزینه‌ی جراحی با اینکه یکی از بهترین درمان‌ها برای عود تومور مغزی است اما برای برخی از بیماران توصیه نمی‌شود. به عنوان مثال این گروه از بیماران کاندید مناسب عمل جراحی در زمان عود تومور مغزی نیستند:

 • بیمارانی که چند توده‌ی جدید دارند.
 • بیمارانی که رشد توده‌ی مغزی جدید در آنها بسیار سریع بوده و یا احتمال رشد مجدد پس از برداشتن آن وجود دارد.

پرتودرمانی پس از عود تومور مغزی

پرتودرمانی با اشعه ایکس و انرژی بالا یکی از روش‌های موثر برای از بین بردن سلول‌های تومور مغزی پس از عود است. در صورتی که برای درمان قبلی از روش رادیوتراپی استفاده نکرده‌اید و یا اینکه تومور در قسمت دیگری از مغز رشد کرده است، پرتو درمانی می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد.

پرتودرمانی استریوتاکتیک روشی است که از پرتوهایی با دقت بالا برای کوچک کردن تومورهای مغزی استفاده می‌نماید.

شیمی درمانی پس از  عود تومور مغزی

شیمی درمانی روشی است که از داروهای ضد سرطان (سیتوتوکسیک) جهت از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌نماید. شیمی درمانی پس از جراحی و یا در مواردی که تومور مغز عود نماید یکی از درمان‌های رایج است. داروهایی که برای شیمی درمانی تجویز می‌شوند معمولاُ شامل داروهایی مانند تموزولامید، کارموستین، لوموستین و داروهای ترکیبی دیگر خواهد بود.

شیمی درمانی تومورهای مغزی معمولاُ دشوار است زیرا مغز توسط سد خونی مغز تحت حفاظت قرار دارد.

دلایل عود تومور مغزی

عود تومور مغزی دلایل متعددی دارد. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • وجود فیلتر محافظتی به نام سد خونی مغزی که مانع از رسیدن داروهای شیمی درمانی و سایر داروها در طی درمان اولیه می‌شود.
 • ناهمگن بودن سلول‌های تومور مغزی که باعث می‌شود تمام این سلول‌ها به یک نوع درمان پاسخ ندهند. حتی در بیمارانی که در درمان اولیه پرتودرمانی و شیمی درمانی انجام شده است با وجود اینکه بسیاری از سلول‌های تومور اولیه از بین می‌روند اما ممکن است برخی از این سلول‌ها زنده بمانند و موجب عود تومور شوند.
 • شیمی درمانی و پرتو درمانی روی سلول‌هایی که به سرعت در حال رشد و تکثیر هستند تاثیر گذارند اما ممکن است برخی از سلول‌های سرطانی در حالت ساکن قرار داشته باشند (یعنی به صورت فعال در حال تقسیم و رشد نباشند)، در نتیجه درمان‌هایی که سلول‌های در حال تقسیم و رشد را هدف قرار می‌دهند نمی‌توانند روی این سلول‌ها تاثیری داشته باشند. این سلول‌های پس از پایان درمان اولیه منجر به رشد تومور و عود بیماری می‌شوند.
 • عدم برداشتن تومور اولیه به صورت کامل: با توجه با حساسیت‌هایی که در جراحی مغز وجود دارد ممکن است پزشک قادر نباشد تمام قسمت‌های تومور را به طور کامل خارج نماید. در صورت باقی ماندن قسمت‌هایی از تومور اولیه، احتمال عود بیماری افزایش می‌یابد.

پیشگیری از عود تومورهای مغزی

متاسفانه هیچ راهی برای پیش بینی اینکه آیا تومورهای مغزی پس از درمان، عود خواهند کرد و اینکه چه زمانی عود تومور آغاز شود وجود ندارد. با توجه به نوع تومور اولیه، احتمال عود در بیماران نیز متفاوت است. بر اساس برخی تحقیقات انجام شده 90 درصد بیمارانی که مبتلا به تومور مغزی گلیوبلوستوما بوده‌اند دچار عود تومور شدند. حتی بیمارانی که دارای توده‌های خوش خیم مغز هستند در صورتی که تومور به طور کامل برداشته نشود ممکن است دچار عود بیماری شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود تمام بیماران مبتلا به تومور مغزی به صورت منظم معاینات دوره‌ای را انجام دهند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *