دکتر فرشید اربابی / آموزش / پستان / علت بروز سرطان پستان
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

علت بروز سرطان پستان

علت بروز سرطان پستان

علت بروز سرطان پستان چیست؟

سرطان پستان به علت جهش و یا تغییر در DNA سلول های پستان اتفاق می افتد و عملکردهایی مانند کنترل رشد و تقسیم سلولی مختل می شود. در بسیاری از موارد، این سلول های جهش یافته می میرند و یا مورد حمله سیستم ایمنی قرار می گیرند. اما سلول هایی که از حمله سیستم ایمنی در امان می مانند و رشد می کنند، تبدیل به تومور در سینه خواهند شد.
با این که علت اصلی بروز سرطان پستان به طور قطعی مشخص نیست، اما برخی عوامل مرتبط با بیماری مانند چاقی و یا مصرف بیش از حد الکل، در بروز این سرطان دخیل هستند.
هم چنین، افرادی که به طور ارثی جهش ژن های BRCA1 و BRCA2 دارند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند.

دکتر فرشید اربابی، متخصص رادیوتراپی و انکولوژی با دانش بالا و استفاده از تجهیزات روز دنیا قادر به تشخیص بیماری و آماده ارائه‌ خدمات درمانی به شما عزیزان می باشد. راه های برقراری ارتباط با ایشان:
شماره های تماس: ٦١ ١١ ٦٣٥ ٠٩٠٣
شماره مطب: ٩٢٨٣ ٨٨١٧
صفحه اینستاگرام

برخی دیگر ریسک فاکتورهای سرطان پستان عبارتند از:

عوامل کلی

– بالا رفتن سن:

به طور میانگین، خانم های بالای 60 سال، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند. تنها حدود ده تا پانزده درصد سرطان های پستان در خانم های زیر 40 سال اتفاق می افتد.
– جنسیت:

هر ساله، حدود 2000 مرد مبتلا به سرطان پستان تشخیص داده می شوند و این سرطان 100 برابر بیشتر در خانم ها مشاهده می شود. مطالعات انجام شده در موسسه ملی سرطان نشان می دهد که سالانه بیش از 190000 هزار خانم مبتلا به سرطان پستان تشخیص داده می شود.

علت ابتلا به سرطان پستان

علت ابتلا به سرطان پستان

عوامل ژنتیکی

– سابقه خانوادگی:

افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پستان (مادر، خواهر و یا دختر) دارند، دو برابر دیگر افراد در معرض ابتلا به این سرطان هستند.
– عوامل ارثی:

برخی جهش های ژنی ارثی، شانس ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهند. جهش در ژن های BRCA1 و BRCA2 شایع ترین علل ارثی در ابتلا به این سرطان هستند. برخی دیگر جهش های نادر نیز فرد را مستعد ابتلا به سرطان پستان می کنند.
تست های ژنتیکی، میزان بروز مشکلات ژنتیکی به خصوص در افرادی که سابقه خانوادگی سرطان پستان دارند را نشان می دهند.

 

سیستم بدنی

– چاقی و اضافه وزن:

بعد از یائسگی، وجود بافت چربی می تواند باعث بالا رفتن سطح استروژن شود، که خود یکی از دلایل بروز سرطان پستان می باشد. چاقی در دوران کودکی و وجود چربی اضافی دور شکم، نیز در بروز سرطان پستان دخیل می باشد.
– نداشتن فرزند:

خانم هایی که فرزند نداشته اند و یا بالای 35 سال باردار شده اند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان قرار دارند. شیردهی نیز احتمال ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد.
– متراکم بودن بافت پستان:

خانم هایی که بافت چربی کم و بافت لیفی و غده ای بیشتری دارند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند.
– تغییرات پستان:

برخی شرایط خوش خیم و غیر سرطانی پستان، احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش می دهند.
– وضعیت قاعدگی:

شروع سیکل قاعدگی زودتر از دوازده سالگی و یا یائسگی بعد از 55 سالگی، احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد، که می تواند به دلیل وجود طولانی مدت هورمون های استروژن و پروژسترون در بدن باشد.

علت بروز سرطان پستان

علت بروز سرطان پستان

سبک زندگی

– زندگی بی تحرک:

نداشتن تحرک بدنی. فعالیت بدنی و ورزش، چهار تا هفت ساعت در طول هفته، احتمال ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد.
– نوشیدن مشروبات الکلی:

مصرف زیاد الکل، احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.

مقالات مرتبط:

علائم سرطان پستان

درمان تومور پستان

 

دکتر فرشید اربابی

متخصص رادیوتراپی و انکولوژی

دکتر فرشید اربابی دارای رتبه عالی بورد تخصصی به طور متمرکز به پژوهش و درمان تومورهای مغز و نخاع ، تومورهای سر و گردن (حنجره، نازوفارنکس، حفره دهان و …) و تومورهای پستان پرداخته است.

مقالات مرتبط
ورزش و سرطان

ورزش و سرطان

منظور از فعالیت فیزیکی حرکات بدنی است که در طی آن انرژی مصرف شود. فعالیت فیزیکی یکی از اجزای اصلی تنظیم انرژی بدن محسوب می شوند. تنظیم انرژی به معنی چگونگی اثر وزن، تغذیه بر جنبه های مختلف سلامت از جمله سرطان است. ما در این نوشتار قصد داریم تا به...

درمان تومور پستان

درمان تومور پستان

تورم و یا ضخیم شدن بافت پستان را اصطلاحا تومور سینه می نامند. گاهی امکان تشخیص تومور با لمس سینه ها امکان پذیر می باشد و در برخی موارد، در تست غربالگری ماموگرافی تشخیص داده می شود. بسیاری از افراد با یافتن توده در سینه خود، خود را مبتلا به سرطان می...

تغذیه در افراد مبتلا به سرطان

تغذیه در افراد مبتلا به سرطان

تغذیه یک بخش مهم از زندگی، درمان، بهبودی و پیشگیری از سرطان است. غذا یکی از معدود مواردی است که می توانید در طول درمان سرطان آنرا کنترل کنید. متخصصان تغذیه ی حوزه ی انکولوژی در مرکز ما اینجا هستند تا به شما در تصمیم گیری آگاهانه در مورد تغذیه ی خود...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.