امکان ابتلا به سرطان سینه در دوران شیردهی

توده سینه در شیردهی

خانم هایی که در دوران شیردهی به سر می برند، از احساس سینه های خود آگاه هستند و بنابراین متوجه هر گونه تغییر فیزیکی خواهند شد. کاملا طبیعی است که توده هایی در سینه در طول شیردهی مشاهده شود، که می تواند منجر به بروز نگرانی در خصوص ابتلا به سرطان پستان شود.
خانم هایی که می دانند مبتلا به سرطان پستان هستند، بیشتر در مورد ایمنی شیردهی و این که آیا درمان سرطان می تواند بر روی کودک تاثیر بگذارد، نگران خواهند بود.
در این مقاله به بررسی ارتباط میان سرطان سینه در دوران شیردهی می پردازیم.

آیا می توان در دوران شیردهی به سرطان سینه مبتلا شد؟

امکان ابتلا به سرطان سینه در دوران شیردهی وجود دارد، اما به ندرت. خانم های شیرده، سه درصد موارد ابتلا به سرطان سینه را شامل می شوند.
طبق موسسه ملی سرطان، برخی تحقیقات نشان می دهند که احتمال ابتلا به سرطان سینه به طور موقت تا چند سال بعد از شیردهی و زایمان بیشتر می باشد. این افزایش احتمال می تواند نتیجه تغییرات هورمونی در دوران باردای باشد.

 • در کل، شیردهی احتمال ابتلا به سرطان سینه را به خصوص در خانم ها قبل از یائسگی کاهش می دهد.
 • ماه های بارداری و شیردهی، تعداد سیکل های قاعدگی را که یک خانم در طول زندگی خود دارد، کاهش می دهد. که خود عاملی است برای کاهش تماس با هورمون ها و افزایش احتمال بروز برخی سرطان ها.
 • با وجود پایین بودن احتمال ابتلا، خانم هایی که نگران سلامت سینه های خود هستند، باید با پزشک مشورت کنند.

ریسک فاکتورهای شیردهی برای مادران مبتلا به سرطان پستان

عوامل مختلفی می توانند مشکلاتی را برای خانم های شیردهی که سرطان سینه در آن ها تشخیص داده می شود، ایجاد کنند. از جمله:

 1. شیردهی می تواند منجر به بروز مشکلاتی شود که علائم مشابه سرطان سینه دارند.
 2. ممکن است در صورت یافتن توده در سینه در دوران شیردهی، تست سرطان انجام نشود، چرا که علل احتمالی دیگری وجود دارد.
 3. ماموگرافی و اولتراسوند سینه، می توانند نتایج مثبت کاذب و غیر قطعی را در طول شیردهی نشان دهند.

عوامل تاثیرگذار در تشکیل توده سینه در دوران شیردهی

چه عوامل دیگری می توانند در دوران شیردهی منجر به بروز توده در سینه شوند؟

شرایط دیگری به غیر از سرطان سینه وجود دارند که می توانند دلیل بروز توده در سینه در دوران شیردهی باشند. از جمله:

 • احتقان سینه

در هفته های اول شیردهی، کاملا طبیعی است که سینه ها مملوء از شیر شوند و احساس برجستگی و ناخوشایندی داشته باشند. این حالت با عنوان احتقان سینه شناخته می شود.
احتقان سینه در مراحل اولیه شیردهی کاملا طبیعی است، اما می تواند هر زمان که تخلیه سینه به طور کامل انجام نشود، ظاهر گردد. علائم با خالی شدن سینه برطرف می شوند. این شرایط هم چنین به مرور و زمانی که بدن مادر با تقاضای کودک برای شیر تنظیم می گردد، تسکین خواهد یافت.

 • انسداد مجاری

سلول های خاصی در سینه ها، شیر را تولید می کنند، قبل از این که در مجاری کوچک موجود در نوک سینه به گردش در آیند. اگر تخلیه شیر بسیار به ندرت اتفاق بیفتد و یا شیر غلیظ باشد، مجاری شیری مسدود می شوند که می تواند منجر به گیر افتان شیر در بافت سینه و تشکیل توده شود.
در بیشتر موارد، شیردهی مرتب، ماساژ سینه و یا کمپرس گرم می تواند به رفع انسداد مجاری کمک کند.

 • ماستیت

التهاب و یا عفونت سینه را ماستیت می نامند که عمدتا بعد از احتقان سینه و یا انسداد مجاری اتفاق می افتد.
اگر شیر در سینه باقی بماند، پروتئین های شیر می توانند انباشته شود و در نهایت، به بافت های اطراف ترشح کنند. علاوه بر توده، ماستیت می تواند منجر به بروز علائم زیر شود:

 1. قرمزی سینه
 2. تب
 3. لرز
 4. احساس ناخوشی

خانم مبتلا به ماستیت، باید به شیردهی ادامه دهند. شیردهی می تواند به تخلیه شیر از داخل بافت کمک کند که بهترین راه تسکین علائم می باشد.

 • آبسه

آبسه به ندرت مشاهده می شود، اما عارضه خطرناک عدم درمان ماستیت می باشد. آبسه، یکی از راه های مقابله بدن با عفونت، جهت پیشگیری از پخش شدن عفونت در سراسر بدن می باشد.
مرکز آبسه، حاوی چرک و باکتری است. زمانی که آبسه تشکیل می شود، بافت عفونی نمی تواند خارج شود. آبسه باید درمان شود که می تواند شامل تخلیه و یا مصرف آنتی بیوتیک باشد. هر فردی که فکر می کند به آبسه مبتلا شده است، باید با پزشک مشورت کند.

 • کیست ها

کیست های کوچک که با عنوان گالاکتوسل شناخته می شوند می توانند گاها در سینه تشکیل شوند. کیست ها حاوی شیر هستند و می توانند خود به خود برطرف شوند که به میزان شیر موجود در سینه ها بستگی دارد.
این توده های کوچک اغلب با درد همراه نیستند و بعد از پایان شیردهی، ناپدید می شوند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در بیشتر موارد، توده های سینه در خانم های شیرده، سرطانی نیستند و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.
با این حال، خانم ها باید در خصوص بروز توده سینه به پزشک مراجعه کنند، به خصوص اگر:

 1. توده برطرف نشود
 2. توده به رشد خود ادامه دهد
 3. فشار دادن باعث حرکت توده در بافت سینه نشود
 4. توده باعث ایجاد گودی و یا پوست پرتقالی شدن سینه شود

خانم هایی که نگران سلامت کلی سینه های خود هستند نیز باید به متخصص انکولوژی کنند.

سرطان پستان در شیردهی

آیا خانم مبتلا به سرطان سینه می تواند شیردهی داشته باشد؟

در بیشتر موارد، پزشک توصیه می کند شیردهی بعد از تشیخص سرطان سینه متوقف شود.
درمان های سرطان سینه می توانند بر روی میزان شیر مادر و یا نوزاد اثرات منفی بگذارند. پزشک بهترین نوع درمان برای فرد مبتلا به سرطان سینه را در نظر می گیرد، که از فردی به فرد دیگر متغیر خواهد بود.

درمان سرطان پستان در دوران شیردهی

درمان های احتمالی عبارتند از:

 • جراحی

جراحی برای برداشت توده و یا غده سرطانی ضروری می باشد. در برخی موارد، جراحی می تواند شامل ماستکتومی (برداشت سینه) و یا دابل ماستکتومی (برداشت هر دو سینه) باشد. میزان جراحی مشخص می کند که فرد می تواند به شیردهی ادامه دهد یا خیر.

 • شیمی درمانی

در شیمی درمانی، سلول های سرطانی با مصرف دارو تخریب می شوند. خانم هایی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند، باید شیردهی را قطع کنند.

 • رادیوتراپی

برخی خانم هایی که تحت درمان رادیوتراپی قرار می گیرند، می توانند به شیر دادن ادامه دهند که البته به نوع درمان بستگی دارد. پزشک خطرات احتمالی را برای مادر توضیح می دهد تا خود فرد بتواند تصمیم بگیرد.
شیرهی در طول درمان سرطان سینه می تواند امکان پذیر باشد، اما حتما باید قبل و در طول درمان با پزشک مشورت شود.

تزریق داخل وریدی در شیمی درمانی چگونه انجام می شود؟

سوزن: داروها از طریق سوزن به رگ های خونی موجود در دست و یا انتهای بازو فرستاده می شوند. سوزن بعد از پایان درمان برداشته خواهد شد. در صورت احساس درد و یا سوختگی در طول درمان، پزشک را در جریان قرار دهید.
کاتتر: لوله ای ظریف و نرم. یک انتهای کاتتر داخل رگ اصلی که اغلب در ناحیه قفسه سینه می باشد، قرار می گیرد. انتهای دیگر آن، خارج از بدن باقی ماند و برای تزریق شیمی درمانی و یا سایر داروها و یا گرفتن خون مورد استفاده قرار می گیرد. کاتتر معمولا تا پایان دوره درمان، در ناحیه باقی می ماند. علائمی از عفونت اطراف کاتتر باید بررسی گردد.
پورت: دیسک کوچکی که زیر پوست قرار می گیرد. پورت همانند کاتتر است و به رگ اصلی در قفسه سینه متصل می شود. معمولا سوزنی داخل کاتتر برای دریافت داروهای شیمی درمانی و یا گرفتن خون قرار خواهد گرفت.
سوزن در طول درمان که بیش از یک روز طول می کشد، باقی می ماند. در صورت مشاهده علائمی از عفونت در نواحی اطراف، پزشک را در جریان قرار دهید.
پمپ: اغلب به کاتتر و یا پورت متصل می شود و میزان داروی شیمی درمانی و سرعت رسیدن داروها به بدن را کنترل می کند. ممکن است نیاز باشد پمپ را با خود حمل کنید و یا ممکن است پمپ زیر پوست کار گذاشته شود.

در طول شیمی درمانی چه احساسی خواهم داشت؟

بستگی به شرایط جسمانی، نوع سرطان، میزان پیشرفت سرطان و هم چنین میزان و نوع داروهای شیمی دارد. ژن ها نیز می توانند نقش داشته باشند.
کاملا طبیعی است که بعد از درمان، احساس کسلی و یا خستگی داشته باشید. می توانید از فردی بخواهید شما را قبل و بعد از درمان همراهی کند. روز درمان و یک روز بعد از آن باید استراحت داشته باشید. در این زمان، نیاز به کمک فردی از نزدیکان در تهیه وعده های غذایی و یا مراقبت از کودکان می باشد.

در پایان این که؛

احتمال بروز سرطان سینه در دوران شیردهی نادر، اما امکان پذیر می باشد. خانم هایی که نگرانی هایی را در خصوص سینه های خود دارند، نباید برای مراجعه به پزشک شک کنند.

 • در زمان تشخیص سرطان سینه، خانم ها باید در خصوص مواردی مانند ادامه دادن به شیردهی، با متخصص انکولوژی مشورت کنند.
(Visited 11 times, 1 visits today)

مقالات مرتبط

معاینه فردی سرطان پستان

معاینه فردی سرطان پستان

آگاهی از معاینه فردی سینه، به معنای بررسی سینه هاست که توسط خود فرد انجام می شود. به منظور کمک به...

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =